Czyszczenie akwarium

Mechaniczne oczyszczanie ścianek
Pierwsze co prawdopodobnie nasuwa Ci się na myśl to wymiana wody. Słusznie, chociaż nie od tego powinieneś zacząć. Swoje pierwsze kroki ukierunkuj w stronę mechanicznego oczyszczania szyb, roślin i innych elementów zbiornika akwariowego. W sklepach akwarystycznych znajdziesz mnóstwo czyścików do szyb i szczoteczek. Powinieneś oczyścić wszystkie ścianki akwarium z glonów (chyba, że rzeczywiście ich nie ma) - wypracowałem u siebie nawyk używania do tego żyletki, ale uwaga – nie korzystaj z niej przy akwariach profilowanych!
Oczyszczanie roślin akwariowych z glonów
Proste. Jeśli Twoje roślinki mają duże liście, jak np. żabienice – opuszkami palców możesz delikatnie pocierać liść aż do chwili usunięcia zielonych szkodników. Staraj się to robić możliwie ostrożnie.
Jeśli jednak masz do czynienia z nieco delikatniejszymi jednostkami (tu np. moczarka kanadyjska czy rogatek sztywny) – jesteś zmuszony do ucięcia zaatakowanej części rośliny. Z glonami nie poradzisz sobie prawdopodobnie przy mchach – tu brak odpowiedniej ekipy sprzątającej jak krewetki nie pozwolą z czasem na jego odpowiedni rozrost. Dotykania palcem nie wytrzymają korzenie pistii rozetkowej.
Czyszczenie dna akwarium
W zoologicznych znajdziesz rozmaity sprzęt. Pompki samozasysające lub manualne. Spotkałem się także z narzędziami, które wychwytywały odchody i zatrzymywały je na odpowiednich filtrach. Moim zdaniem najlepszym wyjściem są zwykłe odmulacze. Wystarczy, że zassiesz wodę i zaczniesz spuszczać ją do np. wiaderka. Zruszaj odmulaczem dno – możesz pomagać sobie drugą ręką, ale staraj się nie doprowadzać do uszkodzenia dna (np. przy piasku kwarcowym). Tym sposobem postaraj się usunąć z akwarium nie więcej jak 30% całego litrażu..
Czyszczenie filtra akwariowego
Myj go zawsze w wodzie, którą np. przed chwilą odlałeś ze zbiornika. Nigdy nie myj go pod bieżącą wodą, która zawiera chlor i zabija bakterie nitryfikacyjne utrzymujące stabilizację biologiczną akwarium. Jeśli to filtr wewnętrzny – płucz go aż do momentu, w którym uznasz, że woda nie zabarwia się na kolor jasnobrązowy. Wszystkie szczeliny filtru możesz umyć patyczkami/zapałkami, na które nawinięta zostanie gaza lub wata.
Masz filtr zewnętrzny? Tu sprawa wygląda bardzo podobnie. To co powinieneś wiedzieć to odpowiednia wymiana wkładów biologicznych. Pamiętaj, że ceramikę (służy zagnieżdżeniu się bakterii nitryfikacyjnych) wystarczy przepłukać wodą – nie zmieniaj jej zbyt często.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...