Podłoże

Decydując się na utrzymanie pewnych gatunków ryb, jesteśmy zmuszeni do zastosowania preferowanego przez nie podłoża i wystroju. Podobnie jak w wypadku innych aspektów urządzania akwarium, tak i 
dobierając podłoże oraz dekoracje musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


Żwir
Żwir rzeczny jest najczęstszym wyborem zarówno młodych jak i doświadczonych akwarystów. Składa się najczęściej z drobnych kamyczków o granulacji 2-4mm (większy nie jest polecany). Żwir wspaniale nadaję się na wierzchnią warstwę podłoża. Rośliny są w nim silnie zakorzenione, ale niestety nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Pamiętajmy, aby nie wybierać większej granulacji niż 6 mm, który jest właściwie górą granicą użyteczną. W większych kamyczkach odkładać będą się odchody, które powodować mogą podnoszenie się poziomu azotanów i azotynów.
Przed umieszczeniem żwirku w akwarium, należy przepłukać go kilka razy ciepłą wodą. Pakowany do worków, nie zawsze jest wolny od piachu. Oczyszczanie prowadzimy do czasu, aż woda, w której płukany jest żwirek, stanie się przejrzysta. Zapobiegnie to późniejszemu zanieczyszczeniu akwarium osadem. 


Piasek kwarcowy
Uważam, że jest najlepszym, tanim rozwiązaniem. Wiele osób zarzuca, że piasek, gdy jest niezruszany, powoduje gnicie korzeni roślin. Owszem może się tak dziać, ale jest to przypadek szczególny i pojawia się rzadko. Jego śnieżnobiały kolor w akwarium prezentuje się bardzo ładnie i w przyjaznych warunkach nie ciemnieje. Czyścimy go przed wyłożeniem akwarium podobnie jak żwirek.




Podłoże "odżywcze"
Mam tutaj na myśli produkty firm, które przygotowują gotowe podłoże akwariowe wzbogacane w mikro i makro-elementy. W 90% stosowane są jako dodatek, alternatywna warstwa, która odżywia rośliny, stąd powinny być umieszczane między np. piaskiem od spodu i żwirkiem z zewnątrz. Substancje odżywcze uwalniane są powoli, dlatego podłoże jałowieje dopiero po okresie 1-2 lat ( w zależności od rodzaju i producenta). 

Torf
Torf należy traktować jako element, który wzbogaca podłoże. Powinien zostać przykryty warstwą  żwirku lub piasku, ponieważ pozostawiając go na wierzchu może zanieczyścić wodę. Jest nieocenionym i naturalnym źródłem substancji odżywczych dla wielu roślin. Zdecydowanie zakwasza oraz zmiękcza wodę, dlatego należy stosować go z umiarem; swoją obecnością w zbiorniku zabarwia wodę.


Jako podłoża nie stosujemy:
- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.
- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)
- zbyt świeżych i niedostosowanych gałęzi i korzeni.
- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...