Pokarmy żywe cz.1

Pamiętajmy, że najlepsze dla ryb akwariowych są pokarmy żywe. Niektóre gatunki ryb preferują tylko pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki.


Widłonogi (Copepoda)
Są one reprezentowane przez liczne gatunki. Najbardziej znane są przedstawiciele rodzajów Diaptomus i Cyclops. Widłonogi są rozdzielnopłciowe i zawsze znaleźć można możemy wśród nich samice i samce. Ich larwy wylęgające się z jaj są doskonałym pożywieniem dla wylęgu u ryb. Występują w tych samych wodach co wioślarki. W większych ilościach występują głównie przed wszystkim jesienią i wiosną. Przetrzymujemy je podobnie jak wioślarki, jednakże są zazwyczaj bardziej od nich wytrzymałe. Nie powinniśmy podawać w zbyt dużych ilościach gatunków z rodzaju Cyclops, ponieważ mogą być groźne dla ryb młodych lub osłabionych, szczególnie w sytuacji , gdy młode są karmione szybciej rosnącymi naupliusami.


Larwy komarów. 
Powszechnie są uznawane za szczególnie wartościowy pokarm dla ryb ozdobnych. W warunkach naturalnych stanowią podstawowe pożywienie tropikalnych ryb. Wiele gatunków ryb chętniej przystępują do tarła dzięki podawaniu larw komarów. Możemy je spotkać od wiosny do jesieni w kałużach, bajorach oraz rowach łąkowych. Rybom podajemy tylko tyle ile może być natychmiast zjedzone. Podawanie zbyt dużej ich ilości może wywołać plagę komarów w mieszkaniu.
Wioślarki (Daphnia magna, Daphnia pulex i inne).
Wioślarki należą do skorupiaków i odgrywają bardzo ważna rolę w żywieniu ryb. Występują w wielu śródlądowych wodach. Ich wartość odżywcza jest dosyć różna. Ich ciało jest otoczone przeźroczystym dwudzielnym pancerzem. Nie można jednorazowo podawać ich w zbyt dużych ilościach. Lepiej jest je podawać kilka razy w małych ilościach, ponieważ szybko obumierają zabierając z wody dużo tlenu. Są chętnie spożywane przez ryby z wyjątkiem kilku większych gatunków. Możemy je przetrzymywać przez klika dni w dużych emaliowych lub plastikowych wanienkach.



Larwy wodzienia.
Oddycha nie jak larwy komarów powietrzem atmosferycznym, lecz pobiera przez skórę rozpuszczony tlen. Unosząc się poziomo na wodzie białe i przeźroczyste larwy wodzenia są dobrze widoczne. Larwa posiada widoczne gołym okiem dwie pary pęcherzyków hydrostatycznych. Możemy je spotkać w jeziorach, stawach i innych zbiornikach o przejrzystej i czystej wodzie. Występuje w bardzo dużych ilościach od jesieni do wiosny. Larwy wodzenia są drapieżne, toteż należy je podawać ostrożnie małym rybkom. Wszystkie większe ryby chętnie je zjadają. Nadają się do długiego przetrzymywania w chłodnych miejscach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...