- mięsożerne,
- roślinożerne
- wszystkożerne.
Układ pokarmowy ryb dopasował się do rodzaju pokarmu, jaki występował w ich naturalnym środowisku, np. określona jest długość przewodu pokarmowego, optymalna dla przyswajalności i strawności zjadanego przez nie pokarmu. Ich organizm przyzwyczaił się do ilości substancji, którą pobierał wraz z pokarmem. Dlatego powinniśmy zaspokoić ich potrzeby na substancje odżywcze.
Ryby drapieżne mają żołądek obszerny, w którym mogą zmieścić dość sporą zdobycz. Posiadają krótkie jelito, dlatego że ich pokarm jest lekkostrawny. Ryby wszystkożerne mają jelito trochę dłuższe od drapieżnych, gdyż pobierają pokarm roślinny, który jest ciężkostrawny. Najdłuższy przewód pokarmowy posiadają ryby roślinożerne, gdyż przyswajają ciężkostrawny pokarm. Trzeba brać pod uwagę uwarunkowania fizjologiczne danego typu ryb. Pokarm dla każdej z tych grup musi być inny.
Wiele firm akwarystycznych oferuje bardzo zróżnicowane pokarmy, np. w postaci płatków, tabletek, granulatu, wafelków, pałeczek. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na skład pokarmu, aby był dostosowany do posiadanych ryb w zbiorniku.
Pokarmy płatkowe przygotowuje się według skomplikowanych receptur. Są one pełnowartościowym pokarmem , dzięki któremu w dzisiejszych czasach akwarystyka nie byłaby tym, czym jest. Nie ma obaw przy stosowaniu tych pokarmów, gdyż zawierają one wszystkie składniki i witaminy potrzebne rybom.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz