Pokarmy żywe cz.3

Dżdżownice (Lumbricus)
Spotykane są na całym świecie. W okresie zimowym oraz pory suchej popadają w stan spoczynku. Najchętniej pożerane są dżdżownice w czasie ich fizjologicznego spoczynku. Są pożywieniem bardzo wartościowym. Szczególnie wskazane są w hodowli ryb pielęgnicowatych. Nie należy podawać dużych i dojrzałych osobników, ponieważ mogą wywołać objawy zatrucia u ryb. Podawane w zbyt dużych ilościach mogą wywołać niepłodność oraz otłuszczenie ryb. Przed podaniem przenosimy dzdżownice do przykrytego gazą pustego słoika w którym opróżniają swój przewód pokarmowy, na słoiku pozostawiają pokrywający ich skórę śluz.
Czerwone larwy ochotkowatych (Chironomus i inne)
Występują w trakcie całego roku, jednakże najwięcej w trakcie zimy. Są pokarmem chętnie przyjmowanym i dosyć pożywnym. Nie mogą stanowić jedynego pokarmu ryb akwariowych. Nie zjedzone larwy chowają się w dnie zbiornika, toteż nie należy jednorazowo podawać ich zbyt dużo. Najlepiej przetrzymywać je w przepływie wody. Wylęgające się dorosłe owady nie gryzą.
Solowiec
Solowiec (Artemia salina i inne)
Identyfikacja poszczególnych gatunków z rodzaju Artemia sprawia pewne kłopoty, ponieważ w zależności od stopnia zasolenia wody mogą posiadać różne ubarwienie i wielkość. Rozmnażają się sposób podobny do innych skorupiaków. Jeżeli są przechowywane w odpowiedni sposób to przez bardzo długi czas zachowują żywotność . Po włożeniu do odpowiedniego roztworu szybko wylęgają się z nich larwy. Jest to cenny pokarm dla wylęgu i małych gatunków ryb. Dodatkowymi korzyściami jest fakt, że są pozbawione pasożytów. Wyglądają jak drobny proszek, a są sprzedawane w zamkniętych opakowaniach.
Pierwotniaki (Protozoa)
Są to jednokomórkowe organizmy zaliczane korzenionóżek, wiciowców i orzęsków. Są rozpowszechnione na całym świecie i reprezentowane przez bardzo dużą liczbę gatunków. Mogą wywołać kwitnienie wody, poprzez bardzo szybkie rozmnażanie. Duża część z nich należy do drapieżników odżywiających się bakteriami. Występują we wszystkich wodach, zazwyczaj od wiosny do jesieni. Możemy je wyłowić za pomocą siatki zbudowanej z gęstej i delikatnej tkaniny. Nie należy podawać organizmów większych od tych, z którymi młode ryby są w stanie się uporać. Ikra niektórych gatunków ryb jest bardzo podatna na pierwotniakowe i bakteryjne inwazje.
Pył
Pod tym pojęciem określa się zooplanktonowe organizmy, które poprzez swoją małą wielkość stanowią pokarm niezbędny do wychowu młodych ryb. W jego skład zazwyczaj wchodzą larwy oraz młodociane stadia różnorodnych skorupiaków. Zazwyczaj są to świeżo wylęgłe wioślarki, wrotki oraz naupliusy widłonogów. Możemy również do nich zaliczyć naupliusy solowca. Podając naupliusy oczlika należy zachować dużą ostrożność. W trakcie jednego karmienia podajemy ich tylko Tyl ile młode są w stanie jednorazowo zjeść. Pył łowi się za pomocą bardzo gęstej siatki.
Doniczkowiec (Enchytraeus bucholtzi)
Jest to bardzo dobry pokarm dla ryb od 3 lub 4 tygodnia życia. Dorosłe robaki są długości około 1 cm i są bardzo cienkie. Możemy również spotkać osobniki młodociane o długości od 3 do 6 mm.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...